Dan Na Prostem 2012

oktober 2012, objavljeno v glasilu CQ ZRS letnik XXIII  št. 3-4/2012, napisal Tom, S56G

Priprave na letošnjo udeležbo RK Burja na S5 Field Day SSB so se začele nekaj tednov pred tekmovanjem s tradicionalnimi sestanki ob kavi in cedeviti. Vroče poletno vreme je slabo vplivalo na našo koncentracijo in sestanke je bilo potrebno ponavljati, da smo dorekli vse podrobnosti in prišli do končnega seznama zadolžitev. Odločili smo se za »veliko moč« in neomejeno kategorijo, tokrat brez posebnih novosti v opremi in si zastavili cilje glede števila zvez … nič kaj ambiciozen načrt.

Za »dan na prostem« je napoved meteorologov držala in sobotno jutro je bilo oblačno, a suho in z rahlo burjo. Ob sedmih smo začeli nalagati opremo v prikolico Civilne zaščite Šempeter-Vrtojba s pomočjo zelo številčne ekipe za »logistiko«. Tako smo ob osmih imeli vse že razloženo na parkirišču ob najmanjšem muzeju sredi Mirenskega polja in opoldan so bila dela v celoti zaključena kljub pogostim odmorom za kavo. S55W/P je bil pripravljen.

Strojno opremo je sestavljala ARONova TS-590, ki je bila preko microkeyerja II povezana na prenosnik z dodanim monitorjem. »Veliko moč« je zagotavljala Alpha 91b. Link na Trstelj (S53S) v Burjino wifi5 omrežje je deloval s solidnimi 107 Mbps. No, v internet smo bili povezani s precej manjšo hitrostjo. Antenski sistem je obsegal spiderbeam na teleskopskem stolpu, dipol za 80m in loop za 40m. Žični anteni sta bili postavljeni precej višje, kot smo ju običajno obešali. To smo dosegli s številnimi »zelenimi palicami iz Friedrichshafna«. Odlično so se obnesle tudi v drugih vlogah: pri sidranju stranic šotora, za nadstrešek agregata, nosilec zastav ipd.

V prvo izmeno tekmovanja smo potunkali Boruta, S50B. Takoj na začetku so se začele težave s kvaliteto oddaje. Signal smo imeli baje močan, a korespondenti so imeli precej težav da so nas razumeli. Ekipi se je tako pridružil gospod Murfi (1). Borut se je brez uspeha mučil z raznoraznimi nastavitvami. ALC je nenavadno poskakoval in vse je kazalo na težavo z vdori RF nekam nazaj na mikrofonski vhod. Škatle smo na enak način imeli povezane že v več tekmovanjih, a takega problema nismo imeli nikoli. Poskusili smo z vsemi mogočimiozemljitvami, feritnimi obročki, premikanjem kablovja, zamenjavo slušalk … vse brez uspeha. Popačenja so se vrh vsega dogajala zelo naključno in nam najedala dobro voljo tudi zato, ker je vse ostalo delovalo brez težav. Ob 23h po lokalnem času smo šli po kabelček za neposreden priklop heilovih slušalk na postajo in … težave so izginile! Kabelčka seveda nismo spakirali skupaj z ostalo opremo in ravno ponj je bilo treba v klubski kontejner. Zelo počasen začetek je plane glede točk podrl, ker smo naredili šele 200 zvez. Zaradi direktnega priklopa smo ostali brez »papige« in smo bili potem obsojeni na »cekujanje na glasilke«. Do UTC polnoči smo prilezli na 350 zvez, burja se je pomirila in bolj ali manj močno nas je začel zalivati dež.

Dve uri nam je šlo dobro potem pa … brez opozorila ugasne agregat. Rok, S57LR in Tom, S56G, ga začneta oživljati a po nekaj neuspelih poskusih odkrijeta, da je ostal brez olja. Ne poskušamo ga več prižigati, Toma zamenja Kristjan, S50XX, začne se potrpežljivo brskanje po počasnem mobilnem internetu za navodili. Za drugič bomo vedeli, da se izplača prinesti tudi kovček z akumulatorji za napajanje internetnega linka in dostopne točke. Vztrajnost se je izplačala in točni podatki o olju iz internetnega priročnika za agregat omogočijo skok na bencinsko črpalko. Po eni uri in pol premora smo ponovno v dirki. V nedeljo dopoldne nas najprej z napačnim pozivnim znakom (S59W/P) na clustru spotira Španec in takoj potem isto napako naredi še VK5KX. Zmedo v dnevnikih operaterjev, ki slepo klofajo po spotih je deset minut kasneje omilil DJ8OG, ki nas »objavi« s pravilnim znakom. Velika aktivnost v tekmovanju All Asia, ki poteka v istem terminu kot Field Day, nam dela kar malo težav, ker veliko postaj enostavno dela zvez s postajami, ki imajo v znaku /P.

Točke smo čez dan pridno nabirali, občasno je šlo tudi zelo dobro. Ulovili smo tudi odpiranje na 10m kar v zgodovini tekmovanja še nismo doživeli. A g. Murfi še ni rekel zadnje besede in zaradi njega … no, ja … zaradi zastrupitve s hrano je Kristjan odšel v domačo medicinsko oskrbo. Ostali smo bili brez zdravstvenih težav, tako da vzrok Kristjanove zastrupitve verjetno ni bila prehrana na contestu. Tik pred koncem smo dobili še obisk g. Milana Turka, župana občine Šempeter-Vrtojba in Staneta Črviča, poveljnika CZ. Zaključili pa smo že v pravi poletni vročini, pri pospravljanju se nam je spet pridružila ekipa za »logistiko« in ob 17h smo imeli vso kramo spet zloženo po kontejnerjih.

Dogajanje na letošnjem »dnevu na prostem« je bilo tako čisto v skladu z duhom tekmovanja. Namesto rutinskega nabiranja točk smo imeli pestre aktivnosti v stilu nekdanjih »NičNasNesmePresenetiti«. Pa saj to je tudi eden izmed namenov tega kontesta.

(1) G. Murfi, imenovan tudi mr. Murphy je avtor Murphyjevih zakonov. To so razširjene krilatice, ki v mnogih različicah krožijo po svetu. Glavni Murphyjev zakon se glasi: Če lahko gre kaj narobe, bo narobe tudi šlo. Prvo formulacijo zakona, ki se po njem tudi imenuje, naj bi izrekel ameriški inženir Edward Aloysius Murphy (1918 – 1990) ob težavah pri testiranju raketnih sistemov leta 1947. (vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/  http://sl.wikipedia.org/wiki/Murphyjevi_zakoni )

S55W/P: S50B, S50XX, S56G, S57IN, S57LR, 
        S57TS, Matjaz, Vasja (in Murfi)

Band     QSOs     Pts     W/D
3,5      195      735     22
7        241      856     28
14       273      894     36
21        36      125     13
28        37      114     10
Total    782     2724    109
Score: 296.916

Čestitke tudi drugim S5 ekipam za dobre rezultate in hvala za pike med tekmovanjem!

Ta vnos je bil objavljen v Contesting. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja